GüçlüForum
ICQ Hakkinda biLgi... Untitl11

Sitemizden daha çok yararlanmak için lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!


Paylaşımın Adresi..
 
Anasayfa  Kapı  Arama  Oyunlar  Sayı Tahmini  Hava Durumu  CanlıTV  Kayıt Ol  Giriş yap  

Paylaş
 

 ICQ Hakkinda biLgi...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
oCrew
Cezalı Üye
Cezalı Üye
oCrew

Erkek
Mesaj Sayısı : 64
Puan : 18063 Nerden : İstanbuL

ICQ Hakkinda biLgi... Empty
MesajKonu: ICQ Hakkinda biLgi...   ICQ Hakkinda biLgi... I_icon_minitimeSalı Ocak 05, 2010 1:23 am

icq Hakkında

Program, doğrudan mesajlaşma, e-posta ve çok kullanıcılı sohbet odalarını destekliyor. Aile üyelerinden, arkadaşlarınızdan ve iş başlantılarınızdan oluşturacağınız listedeki İsimlerin o anda İnternet'e başlı olup olmadıklarını görebilirsiniz.

Arama özelliği ile arkadaşlar bulmak ve adres defterinden e-posta adreslerini taramak çok kolay. Mesaj, dosya ve URL göndermek, programın ön plana çıkan özellikleri. Sörf ya da çalışırken programı kapatmadan kolayca offline konuma geçebilirsiniz yaparken. ICQ, kullanıcıların bir güvenlik duvarı kullanıyor olsalar bile Ağ ortamından faydalanmalarını sağlıyor. Bir kez bağlantıyı kurduktan sonra veri Konferansı, ses, Karalama Tahtası () ve diğer uygulamaları çalıştırabilirsiniz beyaz tahta. Basit konumla (Simple mode) başladıktan sonra Geldiği konuma (Advanced mode) geçerek etkili özelliklerden faydalanyn. Birçok özelliğin ne işe yaradığını açıklayan yeni yardım (Help) menüsünün yanı Syra HTML yardımı da içeriğe dahil edilmiş.

Başlangıç sihirbazı, kullandığınız daha önceki ICQ sürümlerine ait kişileri ve mesaj kütünüzü (History) yeni sürüme uygun hale dönüştürmek için hazırlanmış yardımcı bir uygulama. Ayrıca birden çok e-posta adresini Görüntülemek de mümkün. Tercihler bölümünden yapacağynyz seçimler, haberler, iş dünyası, spor gibi bölümlerden haberdar olmanyzy sağlyyor. Kendinize ait Kişisel Bilgileri yayynlayarak sizinle sohbet etmek isteyecek kiþilerin aranyzdaki ortak Noktaları bulmalaryny sağlayabildiğiniz gibi, siz de yayınlanan profillerden sohbet etmek isteyeceğiniz kişiler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca tarayycynyzdaki giriş sayfasyny en güçlü portal'lardan biri olan ICQ'ye ayarlayabilirsiniz.
ÖZELLEŞTİRMELERAdvanced (Gelişmiş) moda nasıl geçebilirim?

ICQ ile ilgili püf noktalarımıza gerekli olabilecek özelleştirmeler ile başlamayı uygun gördüm. De görünüm açısından istediğimiz gibi bir ICQ'a kavuşabiliriz Bu sayede Öncelikli olarak hem işlevsel hem. Ancak bu yazıda yer alan püf noktalarından yararlanabilmek için öncelikle Advanced (Gelişmiş) moda geçmiş Olmanız gerekiyor. Eğer şu anda Simple (Basit) modda iseniz ICQ penceresinde alt bölümlerde yer alan ICQ tuşuna tıkladığınızda açyıan menüden 'Advanced Mode' seçeneğine tıklamalısınız için. Şimdi karşınıza gelecek olan diyalog kutusunda tekrar 'Switch to Advanced Mode' tuşuna tıklayarak gelişmiş moda geçebilir ve daha fazla özelliğe kavuşabilirsiniz için.ICQ onu açıldğında web tarayıcım da açılıyor. Sikici bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

ICQ kullanıcılarının en çok rahatsız olduğu durumlardan bir tanesi de ICQ ile birlikte otomatik olarak açılan web tarayycy penceresidir. Çok rastlanan bir durum olmasına karşyn çözümü de bir o kadar kolaydır. Bu olayı önlemek için ilk olarak ICQ penceresindeki 'ICQ' tuşuna, buradan da 'Tercihler' yazysyna tyklamalysynyz. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun sol tarafyndaki 'Bağlantılar' yazysyna tıklayın. Şimdi sağ tarafta 'Genel' basamağyna geçin. Bu basamakta 'Launch varsayılan web tarayıcısı Bağlantı algılandığında! yazysyny görüyor olmalysynyz. Yazının bu önündeki kutucukta yer alan işareti kaldyrarak probleminize çözüm getirebilirsiniz.

Hazır bu konuya değinmişken bir başka önemli noktayı daha açıklığa kavuşturalım. ICQ açıkken İnternet bağlantınız kesildiği zaman ICQ penceresinin otomatik olarak kapanıp, uyku moduna geçtiğini fark etmişsinizdir. Eğer bu sizi rahatsız ediyorsa yine 'General' basamağındaki 'Automatically kopukluk' üzerine yazısının önünde yer alan işareti kaldırmayı deneyebilirsiniz uyku modunu etkinleştirin.ICQ'u açtığımda ekrana gelen 'ICQ' Hoşgeldiniz Açılmasını nasıl engelleyebilirim penceresinin.

Bu problemde en sık karşılaşılanlardan bir tanesi. Çözümü için ICQ penceresindeki 'ICQ' tuşuna, oradan da 'Preferences' yazısına tıklayın. Açılan diyalog kutusunun sol tarafındaki 'Diğer yazısına tıklayın. Burada yer alan 'Show ICQ Welcome' yazısının önündeki işareti kaldırarak bu sorununuzu çözebilirsiniz.işletim sistemi başladığında ICQ'nun 'NetDetect' uygulamasının otomatik olarak çalışmasını istemiyorum. Bunu nasıl önleyebilirim?Açılış problemlerinden basladik, hala bitiremedik. Sizde Windows başladığında ICQ'nun Açılmasını istemiyorsanız ICQ penceresindeki 'ICQ' yazısına, oradan da 'Preferences' yazısına tıklayın. Sol tarafta 'Connections' seçeneğini Seçili olduðundan emin olduktan sonra sağ taraftaki 'General' basamağına geçin. Burada yer alan 'Launch ICQ başlangıç on' yazısının önündeki işareti kaldımanız yeterli olacaktır.

Bu arada açılış ile ilgili sorunlara başlamışken bir püf noktası daha verelim. Eğer ICQ ile birlikte başka programlarında Açılmasını istiyorsanız, Connections menüsünün General basamağında yer alan 'Edit Launch List' tuşuna tıklamalısınız. Daha sonra Açılmasını istediğiniz programı eklemek için ADD tuşuna tıklamalısınız. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun 'Application Name' bölümüne listeye eklemek istediğiniz programın adını girin, 'Application Executable Path' bölümüne ise programın yolunu belirtmelisiniz.ICQ'da Türkçe karakterleri kullanamıyorum. Yazdığım mesajlar karşı tarafta çok anlamsýz bir biçimde gözüküyor. ICQ'nun Türkçe karakterleri tanımasını nasıl sağlayabilirim?Sorununuzu çözmek için ICQ'da ufak bir ayar yapmamız yeterli olacaktır. Aslında ICQ'da çoklu dil desteği bulunur ama kurulduğunda çoğu kez aktif durumda bulunmaz. ICQ çoklu dil desteğini açmak için ilk olarak ICQ pencerenizdeki ICQ tuşuna tıklamalısınız. Buradaki Tercihler diyalog kutusunun Miscellaneous basamağında 'Multi Language Support' yazısını göreceksiniz. Bu yazının başındaki kutucuğu İşaretli hale getirip, Apply tuşuna tıklamalısınız. Artık çoklu dil desteği açık, yani Türkçe karakterleri sorunsuz bir biçimde yazabilirsiniz. Ama bunun düzgün bir biçimde çalışması için bir defaya mahsus ICQ'u kapatıp tekrar açmalısınız.ICQ'da menüler sol fare tuşuna tıklandığı zaman açılıyor. Oysa ben Windows'un sağ fare tuşu uygulamasına daha çok alıştım. ICQ'da sağ fare tuşuna tıkladığımda menünün Açılmasını nasıl sağlayabilirim?

Birçok ICQ kullanıcısının ortak Dileği olan bu işlemi gerçekleştirmek son derece kolay. Sol tuşu by 'Bunun için ICQ * Preferences diyalog kutusunun Miscellaneous basamağında yer alan' Access menülerinde seçeneğinin önündeki işareti kaldırmalısınız. Bu basit işlemden sonra menülere sol değil, Windows'tan Alışık olduğunuz gibi sağ fare tuşu ile ulaşabilirsiniz.Eski sürümden ICQ2000b sürümüne geçtiğim zaman ICQ penceresinin sol tarafına ICQ Quick diye bir araç çubuğunu eklendiğini gördüm. Bu araç çubuğu benim hiçbir işime yaramıyor. Bunu nasıl Gözümün önünden kaldırabilirim?

ICQ2000b iyi niyetli bir düşünce sonucu ICQ Quick araç çubuğu ile birlikte geliyor. Bu çubuğa ICQ'da bulunan bir çok özelliğin kısayolunu ekleyip, Gerektiğinde hızlı bir biçimde buradan ulaşabiliyorsunuz. Ama bir çok kişi bu çubuğu yeterince kullanmıyor. Siz de bu kullanıcılardan bir tanesiyseniz bu çubuğu kaldırmayı deneyebilirsiniz. Hem bu sayede ICQ'nun açılış süresinin de açık biçimde kısaldığını fark edeceksiniz. ICQ Quick çubuğunu kaldırmak için ilk olarak ICQ * Preferences komutunu çalıştırıp, Preferences diyalog kutusunu açın. Buradan 'Contact List' basamağına geçin. Kişi Listesi basamağının da bir alt basamağı olan 'Design' sekmesinde 'Show kısayol çubuğu (ICQ Quick' ifadesini göreceksiniz. Bu ifadenin önündeki kutucukta yer alan işareti kaldırarak, ICQ Quick çubuğunun gözükmesini engelleyebilirsiniz.

ICQ2000b'e yeni eklenen ICQ Quick çubuğu çok işime yarıyor fakat sürekli pencerenin sağ tarafında yer kaplamasını istemiyorum. Kullanmadığım zamanlarda gizlenmesini sağlayamaz mıyım?Bir önceki püf noktamızda ICQ Quick çubuğunu tamamen kaldırmayı öğrenmiştik, bunun yanı sıra gizlenmesini de sağlayabiliriz. Tercihler diyalog kutusunun sol tarafında yer alan 'Contact List' seçeneğine tıklayın. şimdi Kişi Listesi basamağının da bir alt basamağı olan 'Design' sekmesine geçin. Burada 'Otomatik aldığını göreceksiniz kısayol bar' seçeneğinin yer gizleyebilirsiniz. Bu seçeneğin önündeki kutucuğu İşaretli hale geirerek, ICQ Quick çubuğunu kullanmadığınız zamanlarda gizlenmesini sağlayabilirsiniz. ICQ Quick çubuğunu tekrar görünür kılmak istediğinizde fare imlecinizi ekranın sağ tarafına getirmeniz yeterli olacaktır. Bu durumda araç çubuğunun otomatik olarak açıldığını göreceksiniz.ICQ Hızlı ÇUBUĞUNDA yer alan öğeleri nasıl düzenleyebiliriz?

ICQ Hızlı ÇUBUĞUNDA yer almasını istemediğiniz öğeleri çıkartmak, yenilerini eklemek için Tercihler kutusunun 'Shortcut Bar' basamağına geçmelisiniz diyalog. Burada iki tane kutucuk göreceksiniz. Soldaki kutucukta ICQ Quick ÇUBUĞUNDA yer alabilecek bütün öğeler yer alıyor. Sağ taraftaki kutucukta ise şu anda hali hazırda ICQ Quick ÇUBUĞUNDA yer alan öğeler. Eklemek istediğiniz öğeyi sol taraftaki menüden seçtikten sonra '****' tuşuna tıklayarak, ICQ Hızlı çubuğunuza bu öğeyi ekleyebilirsiniz ekleyin. Aynı şekilde ICQ Quick çubuğundan çıkartmayı düğündüğünüz öğeyi sağ taraftaki kutucuktan seçtikten sonra'**** Kaldır 'tuşuna tıklayarak listeden kısayol çubuğundan çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Hepsi bu kadar!

Bu arada hemen bir hatırlatma daha yapalım. ICQ Quick çubuğuna ekleyebileceğiniz öğeler buradaki seçenekler ile sınırlı değil. Örneğin ICQ Quick çubuğunuzda 'NotePad' programı için de bir kısayol bulunmasını isteyebilirsiniz. Bunun için Preferences diyalog kutusunun 'Shortcut Bar' basamağında yer alan 'uygulamayı seçmelisiniz Dış File' tuşuna tıklamalı ve açılan diyalog kutusundan istediğiniz ekleyin.ICQ penceresi ekranın sağ tarafında önemli bir yer işgal ediyor. Acaba ICQ'u kullanmadığım zamanlarda otomatik olarak gizlenemez mi?

Tabii ki gizlenebilir. Hem böyle yapmanız çok daha mantıklı olur, zira yeni bir mesaj geldiğinde zaten sistem trayde yer alan ICQ simgesinde gözüküyor. Bu özelleştirmeyi gerçekleştirmek için Preferences menüsünden Contact List basamağına geçin. Burada 'Options' alt basamağında olduğunuzdan emin olun. Şimdi burada 'Auto XX seconds' biçiminde bir ifade görüyor olmalısınız gecikme gizleyebilirsiniz. Bu saniye kullanmayınca otomatik olarak gizlendiğini göreceksiniz Doğum ayarını 10 yaptığınızı ve kutucuğu İşaretli duruma getirdiğinizi varsayarsak, ICQ'u saniye saniye. Böylece ekranınızın tamamı size kalacak ...Kullandığım ICQ hesabı için geçerli olan Kişisel bilgilerimi nasıl düzenleyebilirim?Tutmanız ve buradaki bilgilerin doğruluğuna dikkat etmeniz daha iyi Arkadaşlıklar elde etme yolunda size oldukça yardımcı olacaktır ICQ kullanıcılarının sizi daha iyi tanımasını saglayan Kişisel bilgilerinizi sürekli güncel. Kişisel bilgilerinizi (User Details) değiştirebilmek için ICQ penceresindeki ICQ çubuğuna tıkladığınızda açılan menüden 'View / Change My Details' seçeneğine tıklamalısınız. Bunu yaptığınızda ekranınızda 'View / Change My Details (Nickiniz)' başlıklı bir pencere açılmış olması gerekiyor. Bu diyalog kutusunun 'Contact' basamağında diğer kullanıcıların görebileceği tüm Kişisel Bilgiler listelenir. Bu bilgileri değiştirmek için Main, Home gibi basamaklarda ilgili yerlere gerekli bilgileri yazmalısınız. En son tüm bilgilerinizin tamam olduğunu düşündüğünüzde 'Save' tuşuna tıklayarak bilgilerinizi ICQ Veritabanina kaydedebilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi girerken ev adresiniz ve telefon gibi öğeleri yazmak çoğu kez gereksiz olabilir ama adınızı, soyadınızı, yaşınızı doğru biçimde girmenizi önerebilirim. Bunun dışında 'E-Adresi' bölümünü büyük bir özen ile tamamen doğru bir biçimde doldurmalısınız posta. Zira Şifrenizi unutursanız, tekrar hatırlamak için bu e-posta adresinizi kullanabilirsiniz ileride. Bu konuya ileride 'Güvenlik' başlığı altında değinilecektir.ICQ listemdeki kullanıcıların kullandıkları nickler çok uzun veya anlamsýz olabiliyor. Bu kişileri listemde kendi görmek istediğim isimler ile görüntüleyemez miyim?

Tabii ki görebilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize kalmış bir olay. Bunun için ilk olarak listenizde adını değiştirmeyi kafanıza taktığınız bir kullanıcının üzerine tıklayıp, açılan listeden 'User Details / Address Book' seçeneğine tıklamalısınız. şimdi karşınıza kullanıcının bilgilerini gösteren bir pencere gelmiş olmalı. Bu pencerenin 'Ana' basamağına geçin. Bu basamakta 'Display' seçeneği bulunuyor. Bu seçeneğin önünde yer alan açılır metin kutusunda, kullanıcının alternatif isimleri bulunuyor. Eğer bunların arasında Beğendiğiniz bir tanesi varsa onu Seçili halde bırakabilirsiniz. Yok, eğer bu listede yer alanların dışında bir tane isim vermek istiyorsanız 'Display' ifadesinin önünde yer alan açılır Menüye bir kere tıklamalısınız. Bu durumda yazma moduna geçecek ve Kullanıcıya istediğiniz ismi verebileceksiniz. Listenizde görünmesini istediğiniz ismi yazdıktan sonra 'Close' diyerek çıkabilirsiniz.Yeni bir mesaj geldiğinde Yanıp sönen mesaj simgesine çift tıklayarak mesajı Görüntülemek bana çok zor geliyor. Bunu yerine gelen Mesajları Görüntülemek için bir kısayol tuşu belirleyemez miyim?

Tabii ki belirleyebilirsiniz. Aslında ICQ'nun yeni sürümlerinin hepsi kısayol tuşlarını destekliyor. Fakat bu çoğu kullanıcının dikkatini çekmeyen bir özellik. Bunun için ICQ'nun Preferences menüsünden, 'Contact List' seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçeneğin de alt Basamakları bulunuyor. Bunlardan da 'Kestirme' basamağını seçtiğinizde karşınıza ICQ'daki temel komutlar ve bunlar için kullanılabilecek kısayol tuşları gözüküyor. Örneğin mesajlarınızı bir tuş kombinasyonunu kullanarak Görüntülemek istiyorsanız listeden 'simulate Çift Sistem Tepsisi' seçeneğini Seçili duruma getirmelisiniz tıklayarak. Bu öğeyi seçtiğinizde 'Şu Ata Shorcut' bölümünde bu öğe için geçerli kısayol tuşu gözüküyor. Buradaki geçerli kısayol tuşunu kullanabileceğiniz gibi isterseniz 'Edit Current Shortcut' bölmesinden yeni ve istediğiniz bir kısayol tuşu belirleyebilirsiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
ICQ Hakkinda biLgi...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yönetici hakkinda hersey
» ! >>>>> KONU SABİTLEME HAKKINDA <<<<< !
» 4 LÜ menü hakkinda
» Benzer konular hakkında bilgi
» PORTAL HAKKINDA SORULAR

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GüçlüForum :: Messenger Programları :: ICQ-
Buraya geçin: